Leden 2008

Trasa pochodu

31. ledna 2008 v 14:49 | admin |  TRASA
Přibudou i interní informace k cestě. Měřítka jednotlivých mapek jsou různá. Celková délka 100km.
ETAPA: LOŠTICE - BOUZOV
ETAPA: BOUZOV - VOJTĚCHOV
ETAPA: VOJTĚCHOV - BUDĚTSKO
ETAPA: BUDĚTSKO - STRÁŽISKO
ETAPA: STRÁŽISKO - MALÉ HRADISKO
Délka: 9,5 km
Čas:
Obtížnost: středně těžká
V nohách: 38,5 km
ETAPA: MÁLÉ HRADISKO - U SKAL
Délka: 7,5 km
Čas: 85 min
Obtížnost: jednoduchá
V nohách: 48 km
ETAPA: U SKAL - SLOUP
Délka: 12 km
Čas: 165 min
Obtížnost: středně těžká
V nohách: 55,5 km
ETAPA: SLOUP (Pustý žleb) - POD SALMOVKOU (Macocha)
Délka: 6 km
Čas: 75 min
Obtížnost: jednoduchá
V nohách: 67,5 km
ETAPA: MACOCHA - VILÉMOVICE
Délka: Macocha - Rudice (přes Vilémovice a Jedovnickou chatu) = 6,5 km
Čas: 80 min
Obtížnost: jednoduchá
V nohách: 73,5 km
ETAPA: VILÉMOVICE (resp. jedovnická chata) - RUDICE
ETAPA: RUDICE - KŘTINY
Délka: 5,5 km
Čas: 65 min
Obtížnost: středně těžká
V nohách: 80 km
Popis: Pro tento úsek je důležité, aby se z krasové vesničky Rudice vyrazilo po správné cestě. Jakmile vstoupíte do Rudic opustíte červenou značku a pokračujete po silničce mezi domky směrem ke kulturnímu domu a kostelíku sv. Barbory. Alej břízek lemující cestu za kostelem vás zavede až k ukrytému lesnímu hřbitovu. Vesničku s dominantím větrným mlýnem, pod kterou se naléza obrovský jeskyní systém Rudického propadání (30 kilometrů chodeb), opustíte po asfaltové cestě směrem k lesu. Pochvilce se z lesa připojí zelená značka, která vás bude provázet nočním lesem. Dejte pozor ať v poslední fázi tohoto úseku správně odbočíte z asfaltky na lesní cestu. Pokud sejdete z trasy jděte za světlem, které bude prosvítat mezi stromy - bude to se vší pravděpodobností slavné poutní místo Křtiny, kde se v roce 1210 zjevila Panna Marie Křtinská v rozkvetlém kaštanu. Odměnou za noční pochod temným lesem bude fascinující pohled na barokní kupoli chrámu, kterou postavil architekt Giovanni Santini v první polovině 18. století.
ETAPA: KŘTINY - BABICE NAD SVITAVOU
Délka: 4,5 km
Čas: 50 min
Obtížnost: středně těžká
V nohách: 85,5 km
Popis: Všechny vyhlášené křtinské hospůdky budou již zavřeny a vy budete pokračovat po liduprázdné silničce směrem k Drátenické jeskyni. Na trasu tohoto úseku se vydáte po červené značce, která vás bude provázet až do cíle cesty. Po kilometru u rozcestníku začne náhle značka stoupat lesem. Bude to namáhavý výstup. Dejte si pozor ať neztratíte směr a nejdete po modré značce, kde by se muselo překonat ještě strmější stoupání. Po cca 15 minutách výstoupáte na hřeben, který vede nad jeskyní Výpustek. Z ní si komunisté vybudovali proti atomový kryt. Je potřeba si také dát pozor na prudké odbočení červené doprava v půli stoupání. Potom již čeká příjemná zpevněná cesta obklopena vzrostlými stromy. Před Babicemi se vám otevře nádherný pohled na noční krajinu a po 85 kilometrech uvidíte poprvé světla Brna - cíl nekonečné cesty. Stichlými Babicemi se vydáte dolů po silnici kolem známé hospůdky U dvou kanců, která bude pochopitelně také zavřená. Dědinou se bude ozývat jen teskné psí vytí, protože skoro v každé zahradě je jeden ostražitý noční hlídač, kterého však jistě vytrhnete z tvrdého nočního spánku.
ETAPA: BABICE NAD SVITAVOU - BÍLOVICE NAD SVITAVOU
Délka: 5,5 km
Čas: 65 min
Obtížnost: těžká
V nohách: 90 km
Popis: V Babicích u ZŠ najednou značka prudce zmizí v nenápadné uličce mezi domy. Pokud odbočku netrefíte tak pokračujte po klikaté silničce a červená si vás zase najde. Kousek pod Babickou jeskyní zrovna když se asfaltka kroutí jak někde v Alpách zmizí trasa na pravo v lese. Následuje nejtěžší úsek této části. Kvůli němu jsem chtěl tuto trasu změnit. Nestalo se tak. Jinde to není o moc lepší. Musíte seběhnout průdký svah, který se vám bude drolit pod nohama. Po malém mostku překonáte říčku a musíte znovu vystoupat mezi nízkými stromky na protější stráň. Cesta je špatně značena a stoupání opravdu smrtící, ale relativně krátké. Pokud zvládnete tuto část tak si troufám říci, že už dokážete vše a šťastně dorazíte nakonec cesty. Vysbození z nepřehledné lesní cestičky se dostaví až tehdy, když se ze tmy vynoří vysoký útlý kříž. Stačí ještě projít mezi stromy starého arboreta a pak již značka krátce pokračuje po Bílovických pláních. Ještě se musíte proplést zahrádkami a křivolakými uličkami. Potom se objevíte poprvé u řeky Svitavy, která vás pak již bude provázet až k cíly. Kraj lišky Bystroušky a noční samoty.
POSLEDNÍ ETAPA: BÍLOVICE NAD SVITAVOU - OBŘANY
Délka: 4,5 km
Čas: 50 min
Obtížnost: jednoduchá
V nohách: 95,5 km
Popis: Do poslední etapy vstoupíte kolem majestátné sochy S. K. Neumanna, která ční na vysokém bílém soklu. Od řeky půjde vlezlý chlad. V této části již pravděpodobně půjdete dlouho sami. Trasa se několikrát skříží se želežničními viadukty. Nervózně budete reagovat na každý podezřelý zvuk, který náhle prořízne ticho. Řeka bude podivně hučet a trať bude osamělá. Občas ze tmy vystoupí v obrysech jícen tunelu pro vlaky. Máte v nohách přes devadesát kilometrů. Cesta bude po rovině, ale v zákrutech kopíruje zurčící řeku. Náhle se nečekaně objeví osvícený viadukt a za ním první malé domky. Jste skoro nakonci cesty - jste v Brně. Stačí jěště projít kolem opuštěného lomu a ocitnete se na dlouhé rovné ulici, která připomíná cílovou rovinku maratonu. Tyhle poslední metry budou asi nejtěžší. Náhle se ulice zlomí doprava a vy uvidíte cíl cesty - dva oblouky vysokého želežničního viaduktu a pod nimi kruh. Dokázali jste to!

Vzkazník

31. ledna 2008 v 14:48 | admin |  VZKAZY
Zde se můžete zúčastnit debaty k pochodu ať jako účástník či divák. Zanechte vzkaz, námět, radu atd. Pokud máte dotaz k jednotlivým rubrikám tak napište přímo do komentářů pod články. Můžete též zahlasovat v naší anketě. Na Vaše zprávy a hlasování se těšíme. TEAM

Team

31. ledna 2008 v 0:46 | admin |  TEAM
Coudy
Proč do toho jdu: Šel jsem nejvíc padesát kilometru v hornatém terénu nočních Krkonoš. Dát si stovku? Proč ne. Dokážu to?
Ivánek
Proč do toho jdu: Nikdy jsem tak dlouhou štreku nešel a asi ji ani nikdy neujdu, ale zkusím, kolik toho našlapu. V nejhorším je v každé vesnici hospoda, ne? Tak ať jich na té trase potkám co nejvíce :-)
Michal Kosmonaut
Proč do toho jdu: Je to prostě zajímavá možnost jak si zase po čase sáhnout fyzicky a psychicky na dno:). Původní myšlenka spočívala v tom, že se celé akce zúčastní jeden nebo dva lidé. Zájem kamarádů byl ovšem překvapivě velký a tak se hlavním motivem stává i to, že jsem zjistil, že se pohybuju ve skupince lidí, kteří si rádi plní sny a mají rádi výzvy. A to je naprosto skvělé. Vůbec nevadí, že třeba ani jeden z nás nedojde těch magických 100 kilometrů. Důležité je, že se o to pokusíme.
David
Proč do toho jdu:
Svibidy
Proč do toho jdu: Slovy české Dido: "... a proč ne?"
Berry
Proč do toho jdu: Víte,člověk by si měl občas jakýmkoliv způsobem sáhnout až na dno....
Hodně to posiluje osobnost a víru v sebe samého......
To se pak kladně odrazí v denním životě.........
Taky je potřeba ze sebe vydát trochu toho adrenalinu a pročistit myšlenky....
A tahle akce je pro tohle jak stvořená...........tak držte palce.
Ota
Proč do toho jdu: U toho přece jako foják nemůžu chybět :).
Vašek
Proč do toho jdu: "Nabídku na pěknou procházku nikdy neodmítnu"